Téli szépségápolás II.

A nyárnak, úgy a télnek is megvannak a maga bőrápolási szabályi, hiszen más anyagokra és törődésre van szüksége a bőrnek a szélsőséges időjárás és hőmérséklet miatt. Érdemes az íratlan szabályokat megfogadni, hogy a hideg hónapokat is maximális komfortérzetben tölthessük el.
Készítsük fel alaposan bőrünket a zord időre! Hidegben rosszabb a vérellátás, lassúbb az anyagcsere, csökken a bőr nedvességtartalma. A zárt helyiségekben (és a szabadban is) alacsony a páratartalom, ami még jobban felerősíti a kedvezőtlen hatásokat.
A bőr hámlani, feszülni kezd, pirosodik és veszít puhaságából. Védőburkunk helyes ápolása a téli időszakban legalább olyan fontos, mint nyáron.
Fagyos időben a bőrünknek extra adag zsírra és nedvességre van szüksége, hogy károsodás nélkül vészelje át a telet.

Bőrápolás fagyok idején
Finom, bársonyos bőr, egészségesen fénylő haj – valamennyiőnk érthető és elérhető vágya, amelyekért a hideg hónapokban is sokat tehetünk.
A jeges hideg igazi szépséggyilkos, a bőrünk száraz és vörös, rosszabb esetben még viszket is,az ajkunk cserepes, a hajunk pedig töredezik. Pedig ezeket a problémákat némi odafigyeléssel meg is lehet szüntetni, vagy legalábbis enyhíteni lehet.

A szubjektív hőérzet akár 15 fokkal is eltérhet a mért hőmérséklettől. Megtörténhet, hogy még nincs 0 fok alatt a hőmérséklet, de bőrünk már hidegebbet érzékel. Ennek oka a szél lehet. Ilyenkor a legjobb védelem, ha melegen felöltözünk. Angliában olyan anyagot fejlesztettek ki, ami teljes mértékben alkalmazkodik az időjáráshoz. Apró szálacskákból áll, s ezek reagálnak a test melegére: ha viselőjük izzad, a szálacskák szétnyílnak, és beengedik a levegőt. Hideg esetén azonban összezárulnak, és „áthatolhatatlan” réteget képeznek. Addig azonban, amíg nem készülnek tömegesen ruhák belőle, télvíz idején tanácsos hagymaszerűen, rétegesen öltözködnünk, és alaposan bekrémezni magunkat.

Fontos a belső védelem

  • Bőrünk szépségéért nem csak külsőleg tehetünk sokat. Sőt, a belső védelem ugyanolyan fontos, ezért érdemes említést tennünk ezekről is.
  • Töltsünk minél több időt a friss levegőn.
  • Napi folyadékbevitelt tartsuk be, vagy akár annál több mennyiséget is fogyasszunk.
    A hideg miatt hajlamosabbak vagyunk a zsíros-fűszeres ételeket túlzásba vinni,ami nem tesz túl jót bőrünknek sem. Érdemes ezeket ilyenkor is kerülni vagy legalábbis mértékkel fogyasztani, és inkább sok rostban gazdag tápanyagot bevinni.
  • Ne vigyük túlzásba az olajos magvakat, melytől csak még zsírosabb, fényesebb és pattanásosabb lesz bőrünk! Ide tartozik a kukorica, napraforgómag, dió, mogyoró, tökmag és még sajnos van egy kedvenc csemege, amely nem ezek közé tartozik, de szintén a pattanások felelősévé lehet tenni, a csokoládé!
    Mindezeket nem kell elhagyni, mert fontos anyagokat tartalmaznak számunkra, de csökkentett mennyiségben fogyasszuk egyszerre.
  • Törekedjünk minél kevesebb gyógyszerfogyasztásra! Próbáljunk meg inkább gyógynövényekkel, természetes anyagokkal magát a betegséget megelőzni! Télire amúgy is fel kell erősítenünk szervezetünk immunrendszerét akár vitaminokkal és gyógyteákkal.
  • Megfelelő testmozgás!
    Nem lehet elégszer hangsúlyozni a rendszeres sport jótékony hatását. Ilyenkor is ugyanolyan szüksége van a testnek és a szervezetnek a rendszeres testmozgásra, mint az év bármely szakában. Segíti a könnyebb elalvást, feszültségoldást, serkenti az ilyenkor lassabb anyagcserét, kalóriát éget, így megelőzhető a súlygyarapodás, tónusosabbá teszi az izomzatot és frissíti az elmét

Tippek a téli szépségápoláshoz

Kerüljük a hosszú, forró zuhanyzást!

A bőrápolás már a fürdőszobában elkezdődik. Az ablakból nézve a havas tájat úgy érezhetjük, hogy legjobban egy forró és hosszas fürdő segíthet csak a hideg elviselésében. A léleknek kétség kívül nagyon jót tesz és ellazítja az egész testet, viszont a bőrnek koránt sem a legjobb megoldás, mivel kioldja a természetes védőréteget, így növelve a bőrszárasság esélyét. Természetes alapanyagokból készült tusfürdő jó választás. Törülközés után, amikor még kicsit nedves a bőr, egy magasabb zsírtartalmú testápoló vaj kellő tápanya­gokkal látja el.

Kerüljük a magas alkoholtartalmú tonikokat!

Ebben az időszakban nincs szüksége a bőrnek arra, hogy tovább szárítsuk a kelleténél, mert pont az ellenkező hatás érhető el. A túlzotton alkoholos, szárító tonikok használatával bőrünk egyre több faggyút termel, hogy megőrizze természetes lipoid köpenyét, így akár még pattanásosabbak is lehetünk.

A megfelelő bőrtípusunknak válasszunk arctejet, arc tonikot. Ha nem tudjuk bőrtípusunkat, akkor kérjük szakember segítségét! Ezzel minden reggel és este töröljük át bőrünket! . Használhatunk rózsavizet, zöld teát is.

Aki nem sminkeli magát, annak nincs szüksége kiegészítő arctisztításra: elegendő a langyos vizes arcmosás.

Radírozzunk!

Használjunk arcradírt, mely bőrünk érzékenységétől függ. Heti 1-2 alkalommal radírozzuk le bőrünket, melyet fürdés közben könnyen megejthetünk.

Minden radírozás után feltétlen kenjük be arcunkat a megfelelő krémmel! A legfontosabb, hogy hidratáljon, védje az új sejteket és azokat táplálja! Attól függetlenül minden nap kenjük be arcunkat akár reggel a nappali krémmel és éjjel az éjszakai krémmel! Shea habkrém

Használhatunk a radír után arcmaszkokat, melyek segítenek regenerálni a bőrt, frissíti, élénkíti, vérkeringés fokozásában segít, mely által az anyagcsere felgyorsul, és friss oxigén jut el mindenhova!

Még gazdagabb hidratálás

Télen kevesebb faggyút termel, így szárazabb a bőrünk, ezért érdemesebb a szokottnál zsírosabb krémet választani ebben az időszakban, hogy a bőr megkapja a támogatást a védekezésben. Válasszunk olyan krémet, mely könnyen felszívódó növényi olajokat tartalmaz. Nappal a vegyes bőrre elég egy könnyű zsíros krém. Száraz bőrre viszont tartalmasabb arckrém kell.

Ha néhány csepp mandula- vagy dióolajat keverünk könnyű, nappali krémünkhöz, gyors segítséget jelenthet. Ezen túl hosszabb távon érdemes átállni egyfajta téli bőrápolásra, miszerint kencéink több zsiradékot – lipideket – és kevesebb vizet tartalmazzanak.
– Ehhez ideális szer lehet például a sheavaj, melyet az afrikai karitefa diójából nyernek. Ez nagyon hasonlít bőrünk saját zsiradékanyagához, és számos nyugtató hatású anyagot is tartalmaz.
– A már igénybe vett bőr ápolására alkalmasak a méztartalmú krémek is. A méz megköti a nedvességet, és ösztönzi a sejtregenerálódást, mindenekelőtt azonban gyulladáscsökkentő tulajdonságú. Különösen hatásosak a vizet nem tartalmazó krémek. Nem kell, hogy ezek zsíros kenőcsök legyenek, alternatívát jelenthetnek például a tiszta aloe vera készítmények.

Amikor a mennyiség számít

A téli hónapokban nem szabad takarékoskodni a krémekkel. Különösen azok a testrészek igénylik a kiadósabb gondozást, ahol vékony a bőrréteg. Ilyen például a sípcsontunk környéke, ami nagyon hajlamos a kiszáradásra, s gyorsabban elkezd hámlani.

Testünk ugyan nincs annyira kitéve a szélnek és az időjárás viszontagságainak, mint az arcunk, hiszen gyapjúpulóver és -zokni védi, ám éppen a gyapjú az az anyag, ami nedvességet von el a bőrtől, akárcsak a forró zuhany vagy a kiadós fürdés a kádban.
Ilyenkor nem szabad takarékoskodnunk a jó minőségű, nedvességmegkötő összetevőket tartalmazó testápolókkal! A készítményekben szereplő egyik leghatásosabb hatóanyag az urea, amiből normális esetben maga a bőr eleget termel. Száraz időszakokban azonban a szokásos mennyiség a felére is visszaeshet.
Bőrirritáció esetén pozitív hatású a zabkivonat. Csökkenti a bőr túlzott kipirosodását, és elősegíti védekező-funkcióinak működését.

Az arcodra és testedre külön hidratálót használj, és a testápolót lehetőleg enyhén nedves bőrre vidd fel, így az jobban magába szívja a nedvességet.

Fagyvédelem a hajadnak

Akárcsak a bőr, a haj is rettentően ki tud száradni és megrepedezik a hidegben, így hasonlóképp nedvességgel kell feltöltened. A hajápoló balzsamoktól visszanyeri csillogását és rugalmasságát, amit a jeges szél és a benti meleg közti gyors hőmérséklet-változás miatt valószínűleg elveszített.
A fejbőrt sem szabad elfelejteni, a kiszáradással járó viszkető, húzódó érzést olajtartalmú fejbőrápolókkal, vagy külön erre a célra hirdetett samponokkal tudod megelőzni.
A száraz hajra alkalmazandó hidratáló spray és balzsam használata is ajánlott, mielőtt kilépsz a lakásból.

Óvatosan a nappal

Hidegben sokszor alábecsüljük a nap erejét,pedig ha tiszta a levegő, több napsugár is éri a Földet, mint egyébként. A hótakaró pedig visszatükrözi a napsugarak akár 70 százalékát is. Ez azt jelenti, hogy a leégés veszélye jelentősen megnövekszik, hiszen bőrünk télen amúgy is különösen érzékeny, és nincs hozzászokva az erős fényhez.

Az ultraibolya sugarak hatására immunfunkciói csökkennek, ezért éppen a téli síelés alatt fordul elő gyakrabban herpeszfertőzés.Annak érdekében, hogy kíméljük bőrünket, amikor sokat tartózkodunk friss levegőn, mindenképpen ajánlatos magas faktorszámú naptejet vagy napkrémet használnunk.

TIPP:bőrünket úgy is megvédhetjük a kiszáradástól, ha a fényvédő krémre még egy réteg speciális, hideg ellen védő krémet is felviszünk.

Ajakápolás

Ajkainknak csupán a szélén helyezkednek el faggyúmirigyek, ezért az ezen a területen található bőr rendkívül vékony, érzékeny, és nagyon könnyen berepedezik.
Különösen igaz ez akkor, ha nyelvünkkel állandóan nedvesítjük őket. Ilyenkor előbb-utóbb kialakulnak a piciny repedések.

Növényi eredetű olajokkal dúsított ajakápolók megakadályozhatják a hideg levegő előidézte problémákat. Ezek nedvességtaszító, egyidejűleg levegőáteresztő filmréteget képeznek ezen az érzékeny területen. Ha már ajkunk kirepedezett, úgy regenerálhatjuk, ha olyan színezett ajakkrémet használunk, ami például sheavajjal, pantenollal, vitaminokkal dúsított.

Fókuszban a kéz és a láb

Anyagcserénk testünk belső hőmérsékletének szinten tartása érdekében szükség esetén végtagjainktól von el hőt. Ennek megfelelően télen fokozottan figyelnünk kell ezen testrészeinkre! Gondosabban ápoljuk őket!

Bizonyos olajok – például a mandula és a szőlőmag –, valamint zsíros krémek bemasszírozása elősegíti a tökéletesebb véráramlást, rugalmasan tartja bőrünket, s védi a berepedezéstől.

Ezenkívül még egy fontos dologról ne feledkezzünk meg: a szabadban mindig viseljünk kesztyűt!

A téli kézápolás alapszabálya, hogy ne takarékoskodj a krémmel. Krémezd be naponta többször, az arckrémből megmaradt krémet is kezd a kézfejedre, sőt a felesleges lábápoló krémet se mosd le. Télen különösen fontos, hogy lefekvés előtt se feledkezz meg kacsóidról, ugyanis éjszaka a kéz és a láb különösen hatékonyan szívja magába az értékes tápanyagokat.

Olajfürdő száraz kézre

Ha száraz és kicserepesedett a kezed ,hetente egyszer 5 percre áztasd langyos napraforgó- vagy olívaolajba, majd alaposan masszírozd az olajat a bőrödbe.

Télálló körmök

Sokan elkövetik a hibát, hogy a körmeikre nem fordítanak külön figyelmet, pedig még kesztyűn keresztül is rongálja azokat a hó és a mínuszok.

Körmeidet ápoló ceruzával, hidratáló krémekkel és polírozással tartsd karban a hideg hónapokban is. Ehhez nem kell mást tenni, csak összekeverni egy evőkanál olívaolajat és citromlevet, amely állítólag remek körömápoló folyadék a téli szezonra.

Az orr a legérzékenyebb

Arcod amúgy is a legérzékenyebb terület, ami elkerülhetetlenül ki van téve a hónak, fagynak és szélnek, de sajnos külön kiemelendő az orr, mint problémás terület. A hidratálás az orr esetében is természetes szükséglet, de ezen kívül nem árt még a bőrradír rendszeres használata, amivel elkerülheted a vöröslő foltok, hámló részek kialakulását. Tisztítsd meg alaposan az orr felületét, majd kenj rá hidratáló hatású alapozót – ne hagyd ki a felsőajkad feletti részt és az orrlyukak környékét se. Ez segít megóvni a különösen érzékeny bőrfelületet a hideg kellemetlen hatásaitól.

Óvjuk a szem környékét!

Mivel a szem körüli bőr nagyon érzékeny terület, így ez a rész télen hamarabb kiszárad, és gyorsabban ráncosodik. Tipp: Ez ellen annyit tehetünk, hogy minden reggel és este szemránckrémet használunk.

Használjunk párologtatót!

A téli fűtés nem csak a szobák levegőjét szárítja, hanem kihat a bőr állapotára is. Érdemes minden szobában hideg vagy meleg párologtatót használni, így növelni a levegő páratartalmát és a bőr nedvességét is. A vízbe lehet tenni aromaterápiás olajokat, amivel akár fertőtleníthetjük a légteret és egy kellemes, nyugodt hangulatú légkört is teremthetünk vele.

Parfümöt ne fújjunk a bőrünkre!

Alkoholtartalma miatt szintén szárítja és irritálja a bőrt a parfüm, ezért inkább fújjuk a ruhánkra, ne közvetlenül a bőrünkre. Ha érzékeny a bőrünk, akkor inkább teljes mértékben kerüljük a parfüm használatát.

Források:

http://divany.hu/eletmod/2012/12/28/10_szepsegapolasi_hiba_amit_telen_elkovetunk/

http://www.valodinok.eoldal.hu/cikkek/szepsegapolas/teli-szepsegtippek.html

http://www.kiskegyed.hu/szepseg-es-divat/szepsegapolas/4-tuti-szepsegtrukk-telre-104958

http://ideal.hu/sectionszepseg/106-szepseg/110229-szepsegapolas-fagyok-idejen.html

http://www.naturprodukt.hu/hun/index.php?option=com_content&task=view&id=2567&Itemid=67

http://szepsegotthon.hu/arcapolas/teli-arcapolas-otthon

http://www.femcafe.hu/category/cimkek/teli-szepsegapolas

http://www.femcafe.hu/cikkek/fashion-beauty/a-teli-szepsegapolas-10-szabalya