Chia magos granola, ahogy mi készítjük
Manapság méltán nagyon népszerű a Chia mag, mint az egészséges ételek alap alkotóeleme. Igazi szuperfoodnak számít. Népszerűsége nem alaptalan, hiszen gazdag növényi eredetű omega-3 zsírsavaknak, rostoknak, vitaminoknak és más ásványi anyagokban.
Fogyókúrázók is bátran alkalmazhatják, hiszen megköti a vizet és megnő a térfogata a gyomorban, így az illető később lesz éhes. További előnye, hogy hatékonyan veszi fel a harcot az öregedéssel, a 2-es típusú cukorbetegséggel, a magas vérnyomással, a szívelégtelenséggel. Nyugodt szívvel fogyaszthatják gyerekek is, megfelelően feltúrbózva, hiszen alapvetően ízetlen a chia, így muszáj a kicsiknek ízletesebbé varázsolnunk. Nincs ötleted? Íme a recept, amelyeket már kipróbáltunk.
Mennyi a chia mag napi adagja?
Pozitív tulajdonságai mellett azonban a chiamagnak lehetnek káros egészségügyi hatásai is – hangsúlyozta közleményében a Nébih. Éppen a magas rosttartalom miatt ugyanis a túlzott fogyasztása emésztőrendszeri problémákat idézhet elő. Ennek okán napi 15 grammnál nem javasolt többet ennünk ebből az egzotikus élelmiszerből.
Házi Granola/müzli szelet:
180 g zabpehely
200 g méz
80 ml kókuszolaj
75 g kókuszreszelék
110 g dió
50 g chia mag
50 g nyers napraforgómag
100 g aszalt gyümölcs
Elkészítés:
- A kókuszolajat és a mézet egy kis lábosban összeöntjük, és felmelegítjük.
- Az asztalt szilvát (vagy más aszalt gyümölcsöt) és a diót apróra vágjuk.
- A száraz összetevőket egy nagy tálba tesszük, hozzáadjuk a diót és a szilvát.
- Tálba öntjük az olvasztott mézes kókuszolajat, és jól összekeverjük a többivel.
- Egy 15×30 cm-es tepsit kibélelünk sütőpapírral, és 160 fokos sütőben kb. 18-20 percig sütjük.
Tetszőlegesen felszeletelhető, vagy összetörhető. Frissen tartó edényekben akár két hétig is fogyasztható, de addig garantáltan el fog fogyni. Jó étvágyat hozzá !
A chia mag a legegészségesebb magok között
A magokban benne van minden anyag, amely ahhoz kell, hogy egy komplett növény kifejlődhessen belőlük: éppen ezért nagyon táplálóak. A különböző magvakban sok a rost, a telítetlen zsír, a vitamin, az ásványi anyag és az antioxidáns. Az egészséges étrendbe beépítve segíthetnek csökkenteni a vérnyomás, a vércukor és a koleszterin szintjét is. Ilyen a chiamag is, amely hasonló a lenmaghoz, mivel sok benne az omega-3 és a rost. Ráadásul bőven tartalmaz tiamint, magnéziumot, mangánt és fehérjét is. Sok benne az antioxidáns, segíthet csökkenteni a vércukorszintet, sőt még az étvágyat is. A chiamag rendszeres fogyasztása segít csökkenteni a szívbetegségek kialakulásának esélyét is.